Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje , że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt. Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2.Zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie, w ciągu ostaniach 25 lat.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzą w konsekwencji do chorób tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zaburzenia widzenia, niektóre nowotwory. Około 30% dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a około 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży oraz przyszłych pokoleń Polaków, w ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką promujemy zdrowy tryb życia , prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczną. Każda środa poświęcona jest innym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Raz w miesiącu środa poświęcona jest cukrzycy lub otyłości, dodatkowo chorobom przewlekłym i nowotworom oraz aktywności fizycznej.

Zachęcamy Państwa do rozpowszechniania informacji o cyklu Środa z Profilaktyką jest najszerzej, zarówno wśród młodych pacjentów i ich rodzin.

Poniżej znajdą Państwo materiały edukacyjne dostępne pod linkiem:

https://akademia.nfz.gov.pl/dzieci-profilaktyka-otylosci-2/?lang=en

 

Wersja XML